Raport bieżący nr 43/2016
Informacja o rozpoczęciu sporu zbiorowego ze związkami zawodowymi reprezentującymi pracowników spółki zależnej od Emitenta
Podstawa prawna
Art. 56 ust. 1 pkt 1 Ustawy o ofercie - informacje poufne
Zarząd Netia S.A. z siedzibą w Warszawie (dalej: "Emitent") informuje, iż w dniu 17 maja 2016 r. otrzymał informację od TK Telekom sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (dalej: "TK Telekom") będącej spółką zależną od Emitenta, iż związki zawodowe reprezentujące pracowników TK Telekom tj. Federacja Związków Zawodowych Pracowników Automatyki i Telekomunikacji, Organizacja Międzyzakładowa NSZZ "Solidarność" w TK Telekom, Związek Zawodowy Pracowników Kolejowych Zachodniego Obszaru RP Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Utrzymania PKP oraz Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Pracowników Telekomunikacji Kolejowej (dalej łącznie: "Związki Zawodowe", "Organizacje Związkowe") poinformowały o rozpoczęciu sporu zbiorowego.
Spór zbiorowy jest konsekwencją nieuwzględnienia przez Zarząd TK Telekom podnoszonych przez Przedstawicieli Związków Zawodowych żądań, które obejmują:
1. zwiększenie od dnia 1 kwietnia 2016 r. wynagrodzenia zasadniczego pracowników TK Telekom o 150 (słownie: sto pięćdziesiąt) zł przypadających na każdego pracownika; oraz
2. całkowite zatrzymanie procesu redukcji zatrudnienia prowadzonego w TK Telekom.
Żądania Organizacji Związkowych wynikają z prowadzonej restrukturyzacji TK Telekom związanej z przeprowadzonymi w roku 2015 zmianami właścicielskimi, tj. nabyciem przez Emitenta 769.801 udziałów w kapitale zakładowym TK Telekom (raport bieżący nr 25/2015 z dnia 8 maja 2015 r.).
Emitent wskazuje przy tym, iż prowadzona restrukturyzacja jest realizowana na warunkach zgodnych z gwarancjami pracowniczymi przyznanymi w ramach Pakietu Gwarancji Pracowniczych.
W opinii Zarządu Emitenta restrukturyzacja TK Telekom jest niezbędna ze względu na zintensyfikowane prace związane z dążeniem do osiągnięcia pełnych synergii dla Grupy Kapitałowej Netii wynikających z przejęcia TK Telekom. TK Telekom przyjęło najbardziej optymalne założenia prowadzonej restrukturyzacji, których wdrożenie pozwoli na zapewnienie i utrzymanie jakości usług świadczonych na poziomie nieodbiegającym od standardów przyjętych w Grupie Kapitałowej, jak również na dostosowanie struktury TK Telekom do standardów rynkowych oraz zapewnienie TK Telekom i jej Pracownikom perspektyw rozwoju, poprzez dostosowanie zakresu i rozmiaru jej działalności do wysoce konkurencyjnych uwarunkowań rynku
TK Telekom deklaruje dalsze prowadzenie konstruktywnych rozmów z Organizacjami Związkowymi. TK Telekom dokłada najwyższych starań, aby proponowane rozwiązania były satysfakcjonujące dla wszystkich podmiotów rokowań. Dialog społeczny, także w zinstytucjonalizowanej formie sporu zbiorowego będzie nadal prowadzony i Zarząd TK Telekom liczy na jego pozytywne zakończenie.
Zarząd TK Telekom informuje, że, zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, prześle do Okręgowego Inspektora Pracy w Warszawie zawiadomienie o wejściu w spór z działających w spółce organizacjami związkowymi.