Raport bieżący nr 15/2007

Zawarcie umowy dzierżawy infrastruktury telekomunikacyjnej pomiędzy Netią i jej spółką zależną Świat Internet SA

Tytuł raportu: Zawarcie umowy dzierżawy infrastruktury telekomunikacyjnej pomiędzy Netią i jej spółką zależną Świat Internet SA
Data: 01.02.2007 r.
Numer raportu: Raport bieżący nr 15/2007

Podstawa prawna

Art. 56 ust. 1 pkt 2 Ustawy o ofercie - informacje bieżące i okresowe

Zarząd Netii SA ("Netia") informuje, że w dniu 31 stycznia 2007 roku doszło do zawarcia pomiędzy Netią a jej spółką zależną działającą pod firmą Świat Internet Spółka Akcyjna (dalej "Spółka") umowy dzierżawy elementów sieci telekomunikacyjnej, w tym w szczególności linii telekomunikacyjnych i kanalizacji teletechnicznej (zwanych dalej "Przedmiotem Dzierżawy"), która to umowa spełnia kryterium umowy znaczącej.

Na podstawie umowy Netia wydzierżawiła od Spółki określone elementy sieci telekomunikacyjnej, które to elementy stanowiły uprzednio przedmiot aportu Netii do Spółki (por. raporty bieżące nr 7/2007 i 14/2007). Czynsz dzierżawy ustalony został w oparciu o metodę "koszt plus". Spółka szacuje, że miesięczny czynsz najmu wynosić będzie 6.010.000 zł (słownie: sześć milionów dziesięć tysięcy złotych) miesięcznie. Umowa została zawarta na czas oznaczony 15 lat licząc od dnia 1 lutego 2007 r. Łączna szacowana wartość czynszu dzierżawy za cały okres dzierżawy wynosić będzie około 1.081.800.000 zł (słownie: jeden miliard osiemdziesiąt jeden milionów osiemset tysięcy złotych).

Na podstawie umowy Netia jest uprawniona do korzystania z określonej w umowie infrastruktury telekomunikacyjnej w zakresie prowadzonej przez siebie działalności telekomunikacyjnej i pobierania z tego tytułu pożytków.

Na podstawie umowy Netia jest zobowiązana do dokonywania napraw i konserwacji infrastruktury telekomunikacyjnej oraz wszelkich innych czynności mających na celu utrzymanie Przedmiotu Dzierżawy w stanie zdatnym do korzystania w sposób wskazany w umowie. Nakłady ponoszone w związku z dokonywaniem napraw i konserwacji infrastruktury telekomunikacyjnej obciążają wyłącznie Netię bez prawa do refakturowania ich na Spółkę. Netia uprawniona jest do dokonywania modernizacji oraz rozbudowy infrastruktury telekomunikacyjnej będącej Przedmiotem Dzierżawy, w tym: instalowania nowych kabli telekomunikacyjnych, kanalizacji teletechnicznej i innych urządzeń telekomunikacyjnych, na warunkach określonych w umowie. W ramach eksploatacji infrastruktury telekomunikacyjnej Netia uprawniona jest do instalowania i budowy urządzeń telekomunikacyjnych pozostających w funkcjonalnym związku z Przedmiotem Dzierżawy, a koniecznych do świadczenia usług telekomunikacyjnych, dostępowych lub innych usług świadczonych przez Netię.

Modernizacja lub rozbudowa Infrastruktury telekomunikacyjnej przez Netię każdorazowo wymaga obustronnych uzgodnień oraz akceptacji Spółki.

W przypadku dokonania przez Netię ulepszeń Przedmiotu Dzierżawy, ulepszenia zostaną zachowane przez Spółkę i pozostaną w Przedmiocie Dzierżawy, chyba że strony postanowią inaczej. W takiej sytuacji Spółka zobowiązana jest do zapłaty na rzecz Netii kwoty stanowiącej wartość poniesionych przez Netię nakładów na ulepszenia według wartości ustalonej w dacie rozwiązania umowy.

Każda ze stron może z ważnych przyczyn wypowiedzieć umowę z zachowaniem rocznego terminu wypowiedzenia, ze skutkiem na koniec miesiąca kalendarzowego. Wypowiedzenie wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności. Za ważne przyczyny wypowiedzenia umowy strony uznają: zaprzestanie prowadzenia przez Netię działalności w zakresie usług telekomunikacyjnych, zmianę strategii działania Grupy Netia SA w Polsce powodującą, iż dalsze obowiązywanie umowy na dotychczasowych warunkach nie jest zgodne z interesem Grupy Netia SA lub jest rażąco sprzeczne z interesem którejkolwiek ze stron, zmiany technologiczne w zakresie eksploatacji infrastruktury telekomunikacyjnej uniemożliwiające dalsze wykonywanie umowy na dotychczasowych warunkach lub powodujące, że dzierżawa stanie się nieopłacalna dla którejkolwiek ze stron.

W przypadku, gdy jedna ze stron rażąco narusza postanowienia umowy i nie zaprzestała tych naruszeń w ciągu 30 dni od dnia otrzymania od drugiej strony pisemnego wezwania do zaprzestania naruszeń, druga strona może wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym. Wypowiedzenie powinno być dokonane na piśmie pod rygorem nieważności.

Kryterium uznania opisywanej umowy dzierżawy za umowę znaczącą jest wartość przedmiotu umowy określanej jako wartość świadczeń Netii na rzecz Spółki w postaci czynszu dzierżawy za cały okres obowiązywania umowy (15 lat) w stosunku do kapitałów własnych Netii.

Spółka jest podmiotem powiązanym z Netią (spółką zależną – Netia posiada akcje reprezentujące 99,99% kapitału zakładowego Spółki i 99,99% ogólne liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki). Drugim akcjonariuszem Spółki, którego akcje reprezentują 0,01% kapitału zakładowego Spółki i 0,01% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Wspólników Spółki jest Pro Futuro SA - podmiot w 100% zależny od Netii.

Ponadto następujące osoby wchodzące w skład organów Spółki pełnią funkcję w organach Netii: pan Piotr Czapski, pan Paul Kearney oraz pan Jonathan Eastick pełnią funkcję zarówno w Zarządzie Spółki jak i w Zarządzie Netii, pan Piotr Nowak jest członkiem Zarządu Spółki oraz prokurentem Netii, pan Paweł Karłowski oraz pan Tom Ruhan pełnią funkcje w Radzie Nadzorczej Spółki oraz w Zarządzie Netii.

Rozliczenia z tytułu Przedmiotu Umowy pomiędzy Netią i Spółką pozostaną bez wpływu na wynik skonsolidowanego sprawozdania finansowego grupy Netia.

Podstawa prawna:

§ 5 ust.1 pkt 3 w związku z § 9 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych (Dz. U. z 2005 r. Nr 209 poz. 1744).