Raport bieżący nr 54/2005

Oświadczenie dotyczące przestrzegania zasad ładu korporacyjnego

Tytuł raportu: Oświadczenie dotyczące przestrzegania zasad ładu korporacyjnego
Data: 30.06.2005 r.
Numer raportu: Raport bieżący nr 54/2005

Oświadczenie dotyczące przestrzegania zasad ładu korporacyjnego

Podstawa prawna

Art. 81 ust. 1 pkt 2 Ustawy PPO - informacja poufna

Treść raportu:

Zarząd Netii SA ("Spółka") przekazuje poniżej oświadczenie dotyczące przestrzegania zasad ładu korporacyjnego zawartych w dokumencie "Dobre praktyki w spółkach publicznych 2005", przyjętym przez Zarząd i Radę Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie SA ("GPW").

Treść poniższego oświadczenia jest identyczna z oświadczeniem przekazanym uprzednio przez Spółkę w dniu 2 marca 2004 roku (raport bieżący Nr 16/2004).

Oświadczenie dotyczące przestrzegania zasad ładu korporacyjnego

--------------------------------------------------------------------------------------------

Zarząd Netii SA w pełni akceptuje i podziela idee będące podstawą dobrych praktyk korporacyjnych. Zdaniem Zarządu treści w nich zawarte zasługują na pełną aprobatę zarówno z punktu widzenia etyki, jak i dobrych obyczajów kupieckich. Zarząd Netii SA pełni swe funkcje w oparciu o te właśnie idee, a wzgląd na nie stanowi istotny element podejmowania wszelkich jego decyzji. Zarząd docenia też kilkuletni wysiłek włożony przez Komitet oraz Radę Dobrych Praktyk we wdrożenie tychże zasad i wyraża przekonanie, że poniesiony trud zaowocuje dalszym kształtowaniem prawidłowych postaw w działalności zarówno spółek, jak i inwestorów.

Jednakże zdaniem Zarządu Netii SA swoista kodyfikacja tychże idei w postaci zasad dobrych praktyk korporacyjnych powoduje, iż funkcjonujące dotychczas jedynie jako zasady etyki, obecnie przebierają one formę norm quasiprawnych – spisanego zbioru nakazów i zakazów dotyczących określonych działań organów spółki. Owo zinstytucjonalizowanie wspomnianych idei, połączone z obowiązkiem publicznego informowania o ich akceptacji oraz ewentualnych naruszeniach nakazuje dołożenie najwyższej staranności przy podejmowaniu decyzji co do ich implementacji jako sformalizowanych reguł prowadzenia działalności.

Zarząd Netii SA stoi na stanowisku, że w stosunku do części zasad trudno byłoby - ze względów opisanych poniżej - składać deklaracje oparte na prostym wyborze "tak" lub "nie", innej zaś formy oświadczenia spółki procedura wdrażania przedmiotowych zasad nie przewiduje.

Ogólność proponowanych zasad dobrych praktyk (w pełni zrozumiała w przypadku zasad etyki, jednakowoż trudna do przyjęcia w przypadku norm nakładających określone powinności lub formułujących określone zakazy) pozwala na wielość ich interpretacji w odniesieniu do poszczególnych stanów faktycznych. Sytuacja taka może implikować liczne wątpliwości czy dane działania bądź zaniechania organów spółki stanowią naruszenie przedmiotowych zasad czy też nie, a w konsekwencji – czy zaktualizował się obowiązek informowania o naruszeniu uprzednio przyjętej zasady.

Podkreślenia wymaga także okoliczność, iż adresatami znacznej części zasad dobrych praktyk są poza zarządem i jego członkami także inne organy spółki oraz osoby wchodzące w skład tychże organów (np. rada nadzorcza i poszczególni jej członkowie) jak również osoby trzecie, które mogą nie być w formalny sposób związane ze spółką (np. przewodniczący walnego zgromadzenia). Akceptując owe zasady zarząd w sposób świadomy podjąłby zobowiązanie, z którego wywiązanie się pozostaje poza jego gestią. Co więcej, nie mając informacji o ewentualnych naruszeniach tychże zasad (jako że dotyczą one działań innych organów lub poszczególnych członków wchodzących w skład tychże organów) nie mógłby wypełnić obowiązku publicznego o nich poinformowania.

Jakkolwiek zatem Zarząd Netii SA całkowicie akceptuje idee i cele zasad dobrych praktyk, kierując się nimi w codziennej działalności, to jednak części tych zasad z opisanych wyżej względów nie może wdrożyć jako zinstytucjonalizowanych reguł funkcjonowania spółki.

Szczegółowe stanowisko Netii SA w sprawie przestrzegania zasad ładu korporacyjnego zatwierdzone przez Radę Nadzorczą Spółki jest zawarte w załączniku.