Raport bieżący nr 5/2018

Aktualizacja założeń wyceny aktywów, zaistnienie przesłanek trwałej utraty wartości aktywów.

Tytuł raportu: Aktualizacja założeń wyceny aktywów, zaistnienie przesłanek trwałej utraty wartości aktywów.
Data: 23.01.2018 r.
Numer raportu: Raport bieżący nr 5/2018

Podstawa prawna

Art. 17 ust. 1 MAR - informacje poufne.

Zarząd Netia S.A. z siedzibą w Warszawie (dalej: "Netia" lub "Spółka") na podstawie Art. 17 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE (dalej: "Rozporządzenie MAR"), informuje iż w wyniku przeglądu założeń wyceny aktywów, nastąpiła istotna zmiana parametrów dla niefinansowych składników aktywów, w wyniku czego uprawdopodobnione jest rozpoznanie odpisu aktualizacyjnego wynikającego z trwałej utraty wartości aktywów w jednostkowym sprawozdaniu finansowym Spółki za rok 2017.

Zarząd Spółki, przy udziale audytora Spółki, zakończył przegląd założeń wyceny aktywów za rok 2017. W oparciu o wyniki powyższego przeglądu Spółka podjęła decyzję o aktualizacji założeń wyceny aktywów. Na dzień sporządzenia niniejszego raportu Spółka jest w trakcie przeprowadzania testu na trwałą utratę wartości aktywów zgodnie z MSR 36 poprzez porównanie wartości bilansowej składników aktywów z ich wartością odzyskiwalną. Na obecnym etapie Zarząd szacuje dokonanie odpisu aktualizacyjnego wynikającego z trwałej utraty wartości niefinansowych składników aktywów w wysokości 150,7 milionów złotych w jednostkowym sprawozdaniu finansowym Spółki za rok 2017.

Zarząd Spółki przekazuje poniżej kluczowe informacje dotyczące zrewidowanych założeń wyceny niefinansowych składników aktywów oraz kluczowe czynniki determinujące różnice pomiędzy aktualnymi, a dotychczasowymi założeniami wyceny.

Wartość odzyskiwalna wartości firmy alokowanej do segmentów operacyjnych i ośrodka wypracowującego środki pieniężne jest określana na podstawie kalkulacji wartości godziwej. W roku ubiegłym obliczenie wartości godziwej następowało przy użyciu prognozowanych przepływów pieniężnych opierających się na założeniach budżetu na przyszły rok oraz zatwierdzonego przez Zarząd zaktualizowanego dziesięcioletniego biznes planu.

W dniu 5.12.2017 roku Cyfrowy Polsat S.A. poinformował o nabyciu znaczącego pakietu akcji Netii reprezentującego łącznie 33% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Netii oraz o ogłoszeniu wezwania na 66% akcji Spółki. Skuteczna realizacja wezwania może mieć wpływ na strategię i działalność operacyjną Spółki.

Po przeprowadzeniu analiz i konsultacji z audytorem, Zarząd uznał ze względu na powyższe, że zastosowanie rynkowej ceny akcji stanowi najbardziej wiarygodną metodę ustalenia wartości godziwej aktywów Spółki. Oszacowanie wartości godziwej aktywów nastąpi przy wykorzystaniu wartości kapitalizacji rynkowej Netii z dnia bilansowego, tj. 31.12.2017 roku skorygowanej między innymi o wartość długu netto oraz kapitału obrotowego.

Obecnie Spółka jest w trakcie sporządzania i badania jednostkowego i skonsolidowanego sprawozdania finansowego za 2017 rok. Przedstawione powyżej wartości mają charakter szacunkowy i mogą ulec zmianie. Ostateczne wyniki wyceny, w tym testu na trwałą utratę wartości aktywów, zostaną przedstawione w jednostkowym i skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za rok 2017, których publikacja planowana jest na dzień 15 lutego 2018 roku.